Drewniane meble – jak o nie dbać?

Drewniane meble prezentują się doskonale w każdym wnętrzu. Są solidne i porządnie wykonane. Będą zdobić mieszkanie i służyć nam przez wiele lat. Musimy jednak prawidłowo o nie dbać i zapewnić im odpowiednią ochronę. Zanim weźmiemy się za czyszczenie drewnianych mebli, musimy upewnić się w jaki sposób zostały zaimpregnowane. Od tego zależy jakie preparaty możemy użyć.

Meble lakierowane

Meble lakierowane należą do najłatwiejszych w pielęgnacji. Lakier tworzy na drewnie powłokę, która zapobiega zabrudzeniom i chroni drewno przed przebarwieniami. Dzięki temu do codziennej pielęgnacji wystarczy nam miękka szmatka z bawełny lub z mikrofibry. Szmatkę wystarczy zamoczyć w wodzie, wycisnąć i przetrzeć lakierowaną powierzchnię. Tyle i aż tyle! W przypadku mebli lakierowanych sprawa jest bardzo prosta. Drewniane białe stoliki wystarczy delikatnie przetrzeć i już będą czyste.

Meble woskowane

Meble mogą zostać także zaimpregnowane woskiem. W takim przypadku pielęgnacja staje się trochę bardziej skomplikowana. Woskowane meble nie mogą mieć styczności z wodą, dlatego czyszczenie ich wilgotną szmatką nie wchodzi w grę. Woda może spowodować powstanie plam i zniszczenie mebla. A tego nikt nie chce! Meble woskowane można czyścić tylko i wyłącznie specjalnymi produktami. Jak najlepiej to zrobić? Wystarczy specjalny płyn nałożyć na miękką ściereczkę, a następnie delikatnie wyczyścić mebel.

Meble olejowane

Ostatnim, często spotykanym sposobem impregnacji mebli jest olejowanie. Jest ono najlepsze dla drewna i pozwala mu oddychać. Nadaje drewnianym meblom naturalny, surowy charakter, jednocześnie podkreślając kolor i słoje. Meble olejowane są dosyć łatwe w pielęgnacji. Trzeba pamiętać, aby wszelkie zabrudzenia od razu wycierać. Nie można dopuścić do wyschnięcia mokrych plam! Mogą wtedy powstać nieestetyczne przebarwienia. Codzienna pielęgnacji takich mebli to delikatne czyszczenie ich miękką, wilgotną szmatką. Absolutnie niewskazane jest używanie silnych płynów czyszczących!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *