Pokój dla dziecka na wiele lat – jak to zrobić?
Urządzanie pokoju dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Największy problem stanowi fakt, że dzieci niezwykle szybko rosną. Pokój trzeba urządzić w taki sposób, aby dobrze służył dziecku przez wiele lat. Warto przemyśleć wybór mebli, aby były praktyczne i rosły razem z dzieckiem. Im bardziej przemyślany projekt pokoju, tym mniejsza konieczność wprowadzania późniejszych zmian!
Najmniejszy czy największy pokój?
Niemowlaki nie potrzebują koniecznie swojego pokoju, łóżeczko może stać w sypialni rodziców. Daje to dzieciom poczucie bliskości, które jest niezwykle potrzebne w pierwszych miesiącach życia. Po jakimś czasie można dziecko przenieść do osobnego pokoju. Najczęściej mali domownicy dostają w przydziale najmniejszy pokój w mieszkaniu. Na początku może się to wydawać optymalnym wyjściem, w końcu dziecko nie ma dużych wymagań. Jednak mały pokój może po kilku miesiącach stać się za mały. Dziecko będzie potrzebować szafę, biurko, regał i więcej miejsca na zabawki. Dobrze jest przydzielić dziecku od początku większy pokój, który będzie mu wiernie służyć przez całe przedszkole i szkołę. Większy pokój sprawdzi się też gdy na świecie pojawi się rodzeństwo.
Intensywne kolory? Nie, dziękuję!
Mogłoby się wydawać, że dziecięcy pokój powinien być jak najbardziej kolorowy. Intensywne kolory, wzorzyste tapety z bohaterami bajek – to wszystko odpada. Dzieci co chwilę zmieniają zainteresowania. Jednego dnia tematem są kucyki Pony, a za chwilę lalka Barbie. Najpierw fascynacja Tomkiem i przyjaciółmi, a za chwilę Gwiezdnymi Wojnami. Lepiej nie decydować się na tapetę z ulubionymi bohaterami, bo może się okazać, że za kilka miesięcy trzeba będzie całkowicie remontować pokój!.
O wiele lepszym wyborem są neutralne kolory ścian. Najlepsza będzie biel lub delikatne, pastelowe kolory. Ważne aby farba, którą pomalujemy ściany była zmywalna. Dzięki temu nie będziemy musieli ścian często malować. Zabrudzenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. A wszyscy wiemy, że dzieci w każdym wieku uwielbiają tworzyć. A ściany się do tego idealnie nadają!
Stonowane meble – ukojenie zmysłów
Meble do dziecięcego pokoju także powinny być utrzymane w stonowanych barwach. Jasne ściany i białe meble stworzą fajną bazę, która będzie służyć przez kilka lat. Zmieniać będą się tylko dodatki, koloru dodadzą też dziecięce zabawki. Pokój dla dzieci ma być nie tylko miejscem zabawy, ale też miejscem do odpoczynku i wyciszenia. Stąd jasne kolory ścian i mebli są jak najbardziej wskazane. Pozwolą one dziecku odpocząć od ogromnej ilości bodźców, które działają na nie przez cały dzień.
Dziecięca funkcjonalność
Utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju może być dużym wyzwaniem. Świetnym rozwiązaniem są specjalne pudła i pojemniki, do których można schować wszystkie zabawki. Kolory pudełek można dopasować do barw pokoju, najlepiej żeby był neutralne. Takie pojemniki to też rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. Wystarczy zabawki i klocki schować do pudełek, odłożyć je na miejsce i w pokoju zapanuje ład i porządek. To też kolejne rozwiązanie, które pozwoli na ograniczenie niepotrzebnych bodźców i uspokojenie dziecięcych zmysłów.
Dobór mebli
W kwestii mebli do dziecięcego pokoju nie warto się śpieszyć. Na początku dzieci potrzebują niewiele – łóżko, niewielka szafa, miejsce do chowania zabawek i miejsce do zabawy. Warto od początku postawić na duże łóżko, które nie będzie wymagać wymiany przez kilka lat. Z czasem konieczne będzie skompletowanie dodatkowego wyposażenia jak biurko, krzesełko czy regał na książki. W przypadku, gdy pokój zamieszkuje rodzeństwo warto pomyśleć na piętrowym łóżkiem. Jest to wyjście niezwykle funkcjonalne, a do tego sprawiające dzieciom niezwykłą frajdę.
Dziecięcy pokój można bez problemu urządzić tak, żeby służył naszym pociechom przez wiele lat. Postawcie na neutralne kolory, które pozwolą dziecku się wyciszyć. Kolorowe dodatki są mile widziane, jednak nie powinny dominować.